The average density of the body of a fish is 1080 kg/m3. To keep from sinking, the fish increases its volumeby inflating an internal air bladder. By what percentage must the fish increase its volume in order to beneutrally buoyant in fresh water? The density of air at room temperature is 1.2 kg/m3.

Respuesta :

Answer:

f = 8 %

Explanation:

given,

density of body of fish = 1080 kg/m³

density of air = 1.2 Kg/m³

density of water = 1000 kg/m²

to protect the fish from sinking volume should increased by the factor f

density of fish + density of water x increase factor = volume changes in water                                                    

1080 +f x 1.2 =(1 + f ) x 1000                

1080 + f x 1.2 = 1000 + 1000 f      

998.8 f = 80                                  

f = 0.0800                            

f = 8 %                                        

the volume increase factor of fish will be equal to f = 8 %

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico