Answer:
$17.02
Explanation:
The computation of the minimum price of the selling price is shown below:
= Material Costs per unit + Labor Costs per unit × (percentage + percentage given)
= $6.79 + $4.56 × (100% + 50%)
= $11.35 × 150%
= $17.02
We simply added the material cost per unit, labor cost per unit and the overhead cost allocation rate.
All other information which is given is not relevant. Hence, ignored it