Suppose the U.S. president wants to estimate the proportion of the population that supports his current policy toward revisions in the health care system. The president wants the estimate to be within 0.03 of the true proportion. Assume a 99% level of confidence. The president’s political advisors found a similar survey from two years ago that reported that 62% of people supported health care revisions. How large of a sample is required?

Respuesta :

Answer: 385

Step-by-step explanation:

sample size n = pq(z/E)^2 = 0.6*(1-0.6)*(1.96/0.05)^2 =(NNN) NNN-NNNN

Round up to 369

Answer: 369

b. how large a sample would be necessary if no estimate were available for the proportion supporting current policy?

sample size n = pq(z/E)^2 = 0.5*0.5*(1.96/0.05)^2 = 384.16

Round up to 385

Answer: 385

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico