Answer:7.25 m/s
Explanation:
Given
radius of device [tex]r=2.15 m[/tex]
coefficient of Friction [tex]\mu =0.4 [/tex]
here centripetal Force will be equal to Normal reaction
[tex]F_C=N=\frac{mv^2}{r}[/tex]
and frictional Force [tex]f_r=\mu N[/tex]
Friction force will balance the weight of child
[tex]\mu \frac{mv^2}{r}=mg[/tex]
[tex]v=\sqrt{\frac{rg}{\mu }}[/tex]
[tex]v=\sqrt{\frac{2.15\times 9.8}{0.4}}[/tex]
[tex]v=7.25 m/s[/tex]