Nola purchased two. 5 pounds of cheese for 10. $50 her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60 the cost of the cheese varies directly with the number of pounds purchased how much does 1 pound of cheese cost

Respuesta :

Answer: 1 pound of cheese cost $4.2

Step-by-step explanation:

Nola purchased 2.5 pounds of cheese for 10. $50

Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60

If the cost of the cheese varies directly with the number of pounds purchased, it means that the higher the pounds of cheese purchased, the higher the cost

To determine the the cost of 1 pound of cheese, we wound divide the the cheese by the number of pounds bought.

It becomes 10.5/2.5 = 4.2

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico