What would the volume (L) of 6.6 g of CO2 be if it were measured at the same temperature and pressure as that of the experiment (only 2 decimal places are needed)? Enter only the number of liters; do NOT include the "L" for liters.

Respuesta :

Answer:

The correct answer is 3.36 L

Explanation:

The molecular weight of CO₂ is 44 g/mol (2 O + 1 C= (2 x (16 g/mol )) + 12 g/mol). We have 44 g in 1 mol CO₂, and we want to know how many mol are in 6.6 g:

44 g -------------- 1 mol CO₂

6.6 g -------------- X= 6.6 g x 1 mol / 44 g = 0.15 mol

In normal conditions of temperature and pressure, 1 mol of ideal gas occupies 22.4 L of volume, thus:

1 mol CO₂ ------------ 22.4 L

0.15 mol -------------- X= 3.36 L

So, 6.6 g CO₂ are equivalent to 0.15 mol CO₂ and they occupy 3.36 L.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico