A world class sprinter can accelerate at 5.0 m/s squared, from the rest in the starting blocks to their top speed in 4.0 seconds. What distance will such a sprinter cover during that time?

Respuesta :

Answer:

The distance covered by the sprinter, s = 40 m

Explanation:

Given data,  

The initial velocity of the sprinter, u = 0 m/s

The acceleration of the sprinter, a = 5 m/s²

The time period of acceleration of the sprinter, t = 4 s

Using the II equations of motion

                   s = ut + ½ at²

                       = 0 + ½ (5) (4)²

                       = 40 m

Hence, the distance covered by the sprinter, s = 40 m                    

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico