Answer:
Percentage yield = 6.776%
Explanation:
Data Given:
Actual yield of KMnO₄ = 21.42g
Percentage Yield = ?
Formula Used to find Percent yield
Percentage yield = Actual yield/ theoretical yield x 100 (1)
For this Pupose First step is
We have to know the theoretical yield KMnO₄
Potasium permagnate form from MnO₄ and KOH in the presence of Oxygen by heating, in 1st step in second 2K₂MnO₄ react with HCl and give KMnO₄ .
The Reactions of formation of KMnO₄
1st Step
2MnO₄ + 4KOH + O₂ ------------> 2K₂MnO₄ + 2H₂O
2nd Step
2K₂MnO₄ + 4HCl ------------->2 KMnO₄ + H₂O + 4KCl
So form the above equation we come to know it produced 2 Mole of KMnO₄
Now we will calculate the mass of KMnO₄ by mass formulae
mass of KMnO₄ = Number of mole of KMnO₄ x Molar Mass of KMnO₄
Molar Mass of KMnO₄ = 158.034g /mol
Put value in Mass Formula
mass of KMnO₄ = 2 mol x 158.034g/mol
mass of KMnO₄ = 316.1 g
So the theoratical yield per standard reaction = 316.1 g
Now put all values in equation 1
Percentage yield = Actual yield/ theoretical yield x 100
Percentage yield = 21.42g / 316.1 g x 100
Percentage yield = 0.0678 x 100
Percentage yield = 6.776%