Answer:
Angular acceleration of the disk will be [tex]\alpha =10.714rad/sec^2[/tex]
Explanation:
We have given mass of the disk m = 5 kg
Diameter of the disk d = 30 cm = 0.3 m
So radius [tex]r=\frac{d}{2}=\frac{0.3}{2}=0.15m[/tex]
Moment of inertia of disk is given by [tex]I=\frac{1}{2}mr^2=\frac{1}{2}\times 5\times 0.15^2=0.056kgm^2[/tex]
Force is given by F=4 N
Torque is given as [tex]\tau =Fr=4\times 0.15=0.6N-m[/tex]
We also know that torque is given by [tex]\tau =I\alpha[/tex]
[tex]0.6=0.056\times \alpha[/tex]
[tex]\alpha =10.714rad/sec^2[/tex]