Respuesta :

Answer:

0.89 g

Explanation:

We are given;

  • 4.82 mmol of Diphenylmethanol

We are required to convert moles to mass in grams

  • We need to know the relationship between mass, moles and molar mass
  • [tex]Moles =\frac{Mass}{Molar mass}[/tex]
  • Therefore, when we have molar mass and moles of a compound;

[tex]Mass=(moles)(molar mass)[/tex]

In this case;

  • We need to know the molar mass of diphenylmethanol
  • Molar mass of C₁₃H₁₂O = 184.234 g/mol

But, 1 mol = 1000 mmol

Thus, 4.82 mmol = 0.00482 moles

  • Therefore;

Mass of C₁₃H₁₂O = 0.00482 moles × 184.234 g/mol

                           = 0.888 g

                           = 0.89 g

Thus, the mass of C₁₃H₁₂O in 4.82 mmol is 0.89 g

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico