Answer:
The number of available energy is [tex]4.820\times10^{45}[/tex]
Explanation:
Given that,
Energy [tex]E=4.9\times10^{-4}\ J[/tex]
Temperature = 2.7 K
Energy states per unit volume [tex]dE=4\times10^{-5}\ eV[/tex]
We need to calculate the number of available energy
Using formula of energy
[tex]N=g(E)dE[/tex]
[tex]N=\dfrac{8\pi\times E^2 dE}{(hc)^3}[/tex]
Where, h = Planck constant
c = speed of light
E = energy
Put the value into the formula
[tex]N=\dfrac{8\pi\times(4.9\times10^{-4})^2\times4\times10^{-5}\times1.6\times10^{-19}}{(6.67\times10^{-34}\times3\times10^{8})^3}[/tex]
[tex]N=4.820\times10^{45}[/tex]
Hence, The number of available energy is [tex]4.820\times10^{45}[/tex]