Coherent light with wavelength 598 nm passes through two very narrow slits, and the interference pattern is observed on a screen a distance of 3.00 m from the slits. The first-order bright fringe is a distance of 4.84 mm from the center of the central bright fringe
For what wavelength of light will thefirst-order dark fringe be observed at this same point on thescreen?
Express your answer in micrometers(not in nanometers).

Respuesta :

Answer:

1.196 μm

Explanation:

D = Screen distance = 3 m

[tex]\lambda[/tex] = Wavelength = 598 m

y = Distance of first-order bright fringe from the center of the central bright fringe = 4.84 mm

d = Slit distance

[tex]tan\theta=\frac{y}{D}\\\Rightarrow \theta=tan^{-1}{\frac{y}{D}}\\\Rightarrow \theta=tan^{-1}{\frac{4.84\times 10^{-3}}{3}}\\\Rightarrow \theta=0.09243\ ^{\circ}[/tex]

[tex]sin\theta=\frac{\lambda}{d}\\\Rightarrow d=\frac{\lambda}{sin\theta}\\\Rightarrow d=\frac{598\times 10^{-9}}{sin0.09243}\\\Rightarrow d=0.00037066\ m[/tex]

For first dark fringe

[tex]dsin\theta=\frac{\lambda'}{2}\\\Rightarrow \lambda'=2dsin\theta\\\Rightarrow \lambda'=2\times 0.00037066\times sin0.09243\\\Rightarrow \lambda'=1.196\times 10^{-6}\\\Rightarrow \lambda'=1.196\ \mu m[/tex]

Wavelength of first-order dark fringe observed at this same point on the screen is 1.196 μm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico