Poiseuille's Law states that the volume, V, of blood flowing through an artery in a unit of time at a fixed pressure is directly proportional to the fourth power of the radius of the artery. That is, V=kr4, where r is the radius of the artery y about how much must the radius of the artery be increased to achieve a 55 % increase in the volume of blood flowing through the artery?

Respuesta :

Answer:

11.58%

Step-by-step explanation:

The initial volume if blood flowing through the artery is given by

[tex]V=kr^4[/tex]

To achieve a new volume of 155% (55% increase) of the initial volume, the new radius must be:

[tex]V'= 1.55V\\1.55V=k(r')^4\\1.55kr^4 = k(r')^4\\(\sqrt[4]{1.55}*r)^4=(r')^4 \\(1.1158*r)^4=(r')^4 \\r'=1.1158*r[/tex]

Since the new radius is 1.1158 times larger than the initial radius, the percentage increased is:

[tex]I=(1.1158 - 1)*100\%\\I= 11.58\%[/tex]

Using proportions, it is found that the radius must be increased by 11.58%.

The equation for the volume is:

[tex]V = kr^4[/tex]

To increase the volume, since the constant does not change, the radius has to be multiplied by a constant a, thus:

[tex]V_i = k(ar)^4 = ka^4r^4[/tex]

We want an increase of 55%, thus:

[tex]V_i = 1.55V[/tex]

[tex]ka^4r^4 = 1.55kr^4[/tex]

[tex]a^4 = 1.55[/tex]

[tex]a = \sqrt[4]{1.55}[/tex]

[tex]a = (1.55)^{\frac{1}{4}}[/tex]

[tex]a = 1.1158[/tex]

1.1158 - 1 = 0.1158

0.1158 x 100% = 11.58%

The radius has to be increased by 11.58%.

A similar problem is given at https://brainly.com/question/19105348

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico