Answer:
Total variation= $1,580 unfavorable
Explanation:
Giving the following information:
The company has budgeted variable costs of $140 for each connector and fixed costs of $5,500 per month.
MetaPro's static budget predicted production and sales of 100 connectors in August, but the company produced and sold only 78 connectors at a total cost of $18,000.
Standard total cost= 140*78 + 5,500= $16,420
Actual cost= 18,000
Total variation= 18,000 - 16,420= 1,580 unfavorable