contestada

X-Tel budgets sales of $70,000 for April, $120,000 for May, and $80,000 for June. In addition, sales commissions are 10% of sales dollars and the company pays a sales manager a salary of $7,000 per month. Sales commissions and salaries are paid in the month incurred. Prepare a selling expense budget for April, May, and June.

Respuesta :

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

X-Tel budgets sales of $70,000 for April, $120,000 for May, and $80,000 for June. In addition, sales commissions are 10% of sales dollars and the company pays a sales manager a salary of $7,000 per month. Sales commissions and salaries are paid in the month incurred.

April:

Sales comission= 0.10*70,000= 7,000

Sales manager salary= 7,000

Total= 14,000

June:

Sales comission= 0.10*120,000= 12,000

Sales manager salary= 7,000

Total= 19,000

July:

Sales comission= 0.10*70,000= 8,000

Sales manager salary= 7,000

Total= 15,000

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico