A flagpole that is 40ft in height casts a shadow that is 25ft in length. If a nearby building is 200ft tall, and the sun hits it at the same angle as the tree, what is the length of the building’s shadow?

Respuesta :

Answer:

I would assume that the shadow length is proportional to the height of the flagpole. Hence as the building is 5 times higher than the flagpole, the length of the shadow would be 5 times higher, 25x5= 125 ft.

Step-by-step explanation:

Answer:

125 ft

Step-by-step explanation:

Since you know the height  of the pole and the shadow you can write it as a ratio of 40/25. Knowing that the sun hits the building at the same angle you can set up the equation as 40/25 = 200/x where x is the length of the shadow of the building.

  • 40/25  = 200/x
  • 40 = 5000/x          Multiply the 25 to the other side
  • 40x = 5000           Multiply the x to the other side. No more fractions!
  • x = 125
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico