Find the magnitude of the gravitational force a 63.5 kg person would experience while standing on the surface of Earth with a mass of 5.98 × 1024 kg and a radius of 6.37 × 106 m. The universal gravitational constant is 6.673 × 10−11 N · m2 /kg2 . Answer in units of N

Respuesta :

Answer: 3976N

Explanation:

Using the formula for calculating gravitational force between two masses, we have

F = GMm/r^2

Where G is the gravitational constant

M and m are the masses

r is the distance between the masses

F= 6.673 × 10-¹¹ × 5.98 × 10²⁴ × 63.5/ (6.37 × 10^6)^2

F= 2.533×10^16/6.37×10^12

F= 0.3976×10⁴N

F= 3976N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico