A 62 kg boy and a 37 kg girl use an elastic rope while engaged in a tug-of-war on a friction-less icy surface. If the acceleration of the girl toward the boy is 2.2 m/s², determine the magnitude of the acceleration of the boy toward the girl.
Answer in units of m/s².

Respuesta :

Answer:

The magnitude of the acceleration of the boy toward the girl is [tex]1.31\ m/s^2[/tex]

Explanation:

It is given that,

Mass of the boy, [tex]m_1=62\ kg[/tex]

Mass of the girl, [tex]m_2=37\ kg[/tex]

The acceleration of the girl toward the boy is, [tex]a_2=2.2\ m/s^2[/tex]

To find,

The acceleration of the boy toward the girl.

Solution,

Let [tex]a_1[/tex] is the magnitude of the acceleration of the boy toward the girl. We know that force acting on one object to other are equal in magnitude but opposite in direction. So,

[tex]F_1=-F_2[/tex]

[tex]m_1a_1=-m_2a_2[/tex]

[tex]a_1=-\dfrac{m_2a_2}{m_1}[/tex]

[tex]a_1=-\dfrac{37\times 2.2}{62}[/tex]

[tex]a_1=-1.31\ m/s^2[/tex]

[tex]|a_1|=1.31\ m/s^2[/tex]

So, the magnitude of the acceleration of the boy toward the girl is [tex]1.31\ m/s^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico