Respuesta :

Answer:

The rate at which the investment gets double is 7.776

Step-by-step explanation:

Given as :

The principal investment = $ 5051

The time period of investment = 9 years

Let The rate of interest = R % compounded quarterly

The Amount gets double

So,  From Compounded method

Amount = Principal ×[tex](1+\dfrac{rate}{4\times 100})^{4\times Time}[/tex]

Or, 2 × P = P  × ( 1 + [tex]\dfrac{\textrm R}{400})^{\textrm 36}[/tex]

Or, 2 =  ( 1 + [tex]\dfrac{\textrm R}{400})^{\textrm 36}[/tex]

Or, [tex]2^{\frac{1}{36}}[/tex] = 1 + [tex]\dfrac{\textrm R}{400}[/tex]

or, 1.01944 - 1 =  [tex]\dfrac{\textrm R}{400}[/tex]

or, 0.01944 =  [tex]\dfrac{\textrm R}{400}[/tex]

∴ R = 0.01944 × 400 = 7.776

Hence The rate at which the investment gets double is 7.776   Answer

ACCESS MORE
EDU ACCESS