The elastic potential energy in the spring is 1 J
Explanation:
The elastic potential energy stored in a spring is given by:
[tex]U=\frac{1}{2}kx^2[/tex]
where
k is the spring constant
x is the stretching/compression of the spring with respect to the unstretched length
For the spring in this problem, we have:
k = 200 N/m is its spring constant
The spring is stretched by 5.0 cm first and then by an additional 5.0 cm, so the total stretching is
[tex]x=5.0 + 5.0 = 10.0 cm = 0.10 m[/tex]
Therefore, the elastic potential energy in the spring is:
[tex]U=\frac{1}{2}(200)(0.10)^2=1 J[/tex]
#LearnwithBrainly