Answer:
$22.875
Explanation:
P0 = D0 (1 + g) / (R - g)
P0 = 9.15(1-.05) / [.15 - (-.05)]
P0 = $22.875
Answer:The answer is $16.66
Explanation:
Using the formula
Present worth = X/(1+R/100)∧n
X = $9.15, R= 5 % (5/100) = 0.05 , n= 1
9.15/(1+ 0.05)∧1
= 9.15/(1.05)∧1
9.15/1.05
= 8.71
Requirement of 15% on the stock
X= 9.15, R= 15% (15/100) = 0.15, n=1
X/(1+R/100)∧n
9.15/(1+ 0.15)∧1
= 9.15/(1.15)∧1
9.15/1.15
= 7.95
To arrive at the value of the share today, add the present worth together
8.71 + 7.95
= 16.66
The price to pay for the share today is $16.66