A block that has a mass M = 500 g is hanging at rest on a light string. A projectile with a mass m = 15 g moving horizontally with a velocity of 255 m/s strikes M and sticks in it. The block and its projectile swing up. How high does the center of mass rise?

Respuesta :

Answer:

2.8m

Explanation:

Convert to metric:

500g = 0.5 kg

15g = 0.015 kg

Assuming elastics collision, we could use the law of momentum conservation to calculate the speed of black and projectile post-collision V:

mv = (M + m)V

[tex]V = \frac{mv}{m+M} = \frac{0.015*255}{0.5 + 0.015} = 7.43 m/s[/tex]

This would make the system moves up, which convert its kinetic energy to potential energy. By the law of energy conservation when the mass reaches its highest point (aka speed = 0)

[tex]E_k = E_p[/tex]

[tex]0.5(M+m)V^2 = (M+m)gh[/tex]

[tex]h = \frac{V^2}{2g} = \frac{7.43^2}{2*9.81} = 2.8m[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico