Respuesta :
Answer:
$800,000 per year
Explanation:
The intangibles assets with indefinite period are tested every year for the impairment and patent is a limited life intangibles.
Therefore,
The amount of amortization of patent at the end of first year:
= Patent value ÷ Useful life
= $4 million ÷ 5 years
= $800,000 per year
Hence, the company should amortize $800,000 per year.
The total amount of amortization expense that would appear in Burger Mania's income statement for the first year ended December 31 related to these items is $800,000.
Based on the information given only the allocation for patent will be amortized because it is the only asset that has a limited useful life.
Using this formula
Amortization expense=Asset cost/Service life
Where:
Asset cost=$4 million
Service life= 5 years
Let plug in the formula
Amortization expense=$4 million/5 years
Amortized expense=$800,000
Inconclusion the total amount of amortization expense that would appear in Burger Mania's income statement for the first year ended December 31 related to these items is $800,000.
Learn more here:
https://brainly.com/question/15179170