A potter's wheel has the shape of a solid uniform disk of mass 13.0 kg and radius 1.25 m. It spins about an axis perpendicular to the disk at its center. A small 1.7 kg lump of very dense clay is dropped onto the wheel at a distance 0.63 m from the axis. What is the moment of inertia of the system about the axis of spin?

Respuesta :

Answer:[tex]10.82 kg-m^2[/tex]

Explanation:

Given

Mass of solid uniform disk [tex]M=13 kg[/tex]

radius of disk [tex]r=1.25 m[/tex]

mass of lump [tex]m=1.7 kg[/tex]

distance of lump from axis [tex]r_0=0.63[/tex]

Moment of inertia is the distribution of mass from the axis of rotation

Initial moment of inertia of disk [tex]I_1=\frac{Mr^2}{2}[/tex]

[tex]I_1=\frac{13\times 1.25^2}{2}=10.15 kg-m^2[/tex]

Final moment of inertia [tex]I_f[/tex]=Moment of inertia of disk+moment of inertia of lump about axis

[tex]I_f=\frac{Mr^2}{2}+mr_0^2[/tex]

[tex]I_f=10.15+1.7\times 0.63^2[/tex]

[tex]I_f=10.15+0.674[/tex]

[tex]I_f=10.82 kg-m^2[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico