1.88 g
We are given;
We are required to determine the amount of uranium left after 2 days
N = N₀ × 0.5^n
Where, N is the remaining mass, N₀ is the original mass and n is the number of half lives.
n = (2 × 24) ÷ 12 hours
= 4
Therefore;
Remaining mass, N = 30.0 g × 0.5^4
= 1.875 g
= 1.88 g
Therefore, the mass of the remaining sample after decay is 1.88 g