Answer: The number of moles of gas remaining in the lungs is 0.063 moles
Explanation:
The relationship of number of moles and volume at constant temperature and pressure was given by Avogadro's law. This law states that volume is directly proportional to number of moles at constant temperature and pressure.
The equation used to calculate number of moles is given by:
[tex]\frac{V_1}{n_1}=\frac{V_2}{n_2}[/tex]
where,
[tex]V_1\text{ and }n_1[/tex] are the initial volume and number of moles
[tex]V_2\text{ and }n_2[/tex] are the final volume and number of moles
We are given:
[tex]V-1=1.9L\\n_1=0.080mol\\V_2=1.5L\\n_2=?[/tex]
Putting values in above equation, we get:
[tex]\frac{1.9}{0.080}=\frac{1.5}{n_2}\\\\n_2=\frac{1.5\times 0.080}{1.9}=0.063[/tex]
Hence, the number of moles of gas remaining in the lungs is 0.063 moles