A rotating wheel accelerates at a constant rate from an angular speed of 25 rad/s to 37 rad/s in a time interval of 8 s. (a) What is the angular acceleration in rad/s/s? rad/s/s (b) What is the average angular speed? rad/s (c) What is the angle in radians through which the wheel rotates? rad (d) What is this angle in degrees?

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Given

initial angular velocity [tex]\omega _1=25 rad/s[/tex]

Final Angular velocity [tex]\omega _2=37 rad/s[/tex]

time interval [tex]t=8 s[/tex]

using

[tex]\omega _2=\omega _1+\alpha t[/tex]

[tex]37=25+\aplha 8[/tex]

[tex]\alpha =1.5 rad/s^2[/tex]

(b)Average angular speed [tex]\frac{\Delta \theta }{\Delta t}[/tex]

[tex]\theta =\omega _1t+\frac{1}{2}\alpha t^2[/tex]

[tex]\theta =25\times 8+\frac{1}{2}\times 1.5\times 8^2[/tex]

[tex]\theta =200+48=248 rad[/tex]

average angular speed [tex]=\frac{\Delta \theta }{\Delta t}[/tex]

[tex]=\frac{248}{8}=31 rad/s[/tex]

(c)Angle rotated[tex]=248\ radians [/tex]

(d)angles in degree[tex]=14207.511^{\circ}[/tex]

The value of all options are mathematically given as

a) a=1.5 rad/s^2

b)theta=248 rad

c) theta '=248 radians

d) angles in degree=14207.511

What is the angular acceleration in rad/s/s?

Question Parameter(s):

Generally, the equation for the final angular speed  is mathematically given as

w2=w+at

Therefore

37=25+a 8

a=1.5 rad/s^2

What is the average angular speed?

b)

Average angular speed

[tex]\theta =\omega _1t+\frac{1}{2}\alpha t^2[/tex]

[tex]\theta =25\times 8+\frac{1}{2}\times 1.5\times 8^2[/tex]

theta=248 rad

Hence

theta =200+48

theta=248 rad

What is the angle in radians through which the wheel rotates, in rad and degree?

In conclusion,

c) theta '=248 radians

d) angles in degree=14207.511

Read more about acceleration

https://brainly.com/question/605631

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico