When light of wavelength 350 nm is incident on a metal surface, the stopping potential of the photoelectrons is measured to be 0.500 V. What is the work function of this metal? (c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ∙ s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J) 3.05 eV 4.12 eV 3.54 eV 0.500 eV

Respuesta :

Answer:3.05 eV

Explanation:

Given

wavelength of light [tex]\lambda =350 nm[/tex]

Stopping Potential [tex]=0.5 V[/tex]

and We know Energy of an incoming light is given by

[tex]E=\frac{hc}{\lambda }[/tex]

[tex]E=\frac{6.626\times 10^{-34}\times 3\times 10^8}{350\times 10^{-9}}[/tex]

[tex]E=5.68\times 10^{-19} J[/tex]

or [tex]E=3.55 eV[/tex]

From Einstein Photo Electric Equation

[tex]E=\omega _0+K.E.[/tex]

and Stopping Potential is equal to gain in kinetic Energy by ejected Electron

[tex]3.55=\omega _0+0.5[/tex]

[tex]\omega _0=3.05 eV [/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico