Jada bought $53 worth of snacks. She used a 10% off coupon. She then paid 8% tax on the original amount. What is the total she paid after the discount and tax?

Respuesta :

Answer:

The amount which Jada paid after discount and tax is $ 51.64

Step-by-step explanation:

Given as :

The original price of snacks = $ 53

The price of snacks after applying 10% off coupon = 53 - 10% of 53

Or , The price of snacks after applying 10% off coupon = 53 ( [tex]\frac{100-10}{100}[/tex] )

or, The price of snacks after applying 10% off coupon = 53 × 0.9 = $ 47.7

Now the tax applied on the original amount = 8 % of $ 53

or, the tax applied on the original amount = [tex]\frac{8}{100}[/tex] × 53

or, , the tax applied on the original amount = [tex]\frac{424}{100}[/tex] =$ 4.24

So The total paid amount = $ 47.4 + $ 4.24 = $ 51.64

Hence The amount which Jada paid after discount and tax is $ 51.64 Answer

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico