Answer:
a. 0,049g of Pb²⁺ in 1 million grams of water.
b. No
Explanation:
The equilibrium of PbCO₃ in water is:
PbCO₃ ⇄ Pb²⁺ + CO₃²⁻
Where ksp is defined as:
ksp = [Pb²⁺] [CO₃²⁻] (1)
The initial concentration of PbCO₃ in molarity is:
[tex]\frac{10g}{1L}[/tex]×[tex]\frac{1mol}{267,21g}[/tex]= 0,0374M
a. The concentrations in equilibrium are:
[PbCO₃} = 0,0374M-x
[Pb²⁺] = x
[CO₃²⁻] = x
Replacing in (1)
3,3x10⁻¹⁴ = x²
x = 1,82x10⁻⁷M
Thus, [Pb²⁺] = 1,82x10⁻⁷M, this value in g of Pb²⁺ per million grams of water is:
1,82x10⁻⁷M×[tex]\frac{267,21g}{1mol}[/tex]×[tex]\frac{1x10^6g}{1000g}[/tex] = 0,049 g of Pb²⁺ in 1 million grams of water
As this value is lower than the maximum allowable concentration of Pb²⁺, the concentration doesn't exceed this maximum value
I hope it helps!