Answer:
[tex]3.75rad/s^2[/tex]
Explanation:
Let g = 10m/s2. Gravity acting on the rod:
G = mg = 10M
Suppose the rod is uniform, then we can treat gravitational torque as gravity force acting on the center of mass, which is rod's midpoint
T = 0.5GR = 0.5*10M*4 = 20M
The moment of inertia of the rod about 1 end is
[tex]I = \frac{ML^2}{3} = \frac{M4^2}{3} = \frac{16M}{3} kgm^2[/tex]
Then the angular acceleration as soon as it releases is
[tex]\alpha = \frac{T}{I} = \frac{20M*3}{16M} = \frac{60}{16} = 3.75rad/s^2[/tex]