Answer:
Explanation:
In this question ,we take the difference of the per bond value based on the year. The computation is shown below:
During 2015 to During 2017:
= Number of bonds purchased × (December 31, 2017 value - 2015 value)
= 10,000 × ($92 - $61)
= 10,000 × $31
= $310,000
During 2018:
= Number of bonds purchased × (December 31, 2018 value - 2017 value)
= 10,000 × ($146- $92)
= 10,000 × $54
= $540,000
So, the total amount would be
= $310,000 + $540,000
= $850,000
This amount which reflect in the income statement as a realized gain