Answer:
Jim's kinetic energy is 54.67 J.
Explanation:
Given that,
Mass, m = 15 kg
Velocity, V = 2.7 m/s
We need to find the Jim's kinetic energy. We know that when the object is in motion, it has kinetic energy. This energy is given by :
[tex]E=\dfrac{1}{2}mv^2[/tex]
[tex]E=\dfrac{1}{2}\times 15\ kg\times (2.7\ m/s)^2[/tex]
E = 54.67 J
So, Jim's kinetic energy is 54.67 J. Hence, this is the required solution.