A galvanic cell is based on the following half-reactions at 279 K: Ag+ + e- → Ag Eo = 0.803 V H2O2 (aq) + 2 H+ + 2 e- → 2 H2O Eo = 1.78 V What will the potential of this cell be when [Ag+] = 0.559 M, [H+] = 0.00393 M, and [H2O2] = 0.863 M?

Respuesta :

Answer: The potential of the given cell is 0.856 V

Explanation:

The substance having highest positive [tex]E^o[/tex] potential will always get reduced.

Half reactions for the given cell follows:

Oxidation half reaction: [tex]Ag\rightarrow Ag^{+}+e^-;E^o_{Ag^{+}/Ag}=0.803V[/tex]     ( × 2)

Reduction half reaction: [tex]H_2O_2(aq.)+2H^{+}+2e^-\rightarrow 2H_2O;E^o=1.78V[/tex]

Net reaction:  [tex]2Ag(s)+H_2O_2(aq.)+2H^{+}\rightarrow 2Ag^{+}+2H_2O[/tex]

Oxidation reaction occurs at anode and reduction reaction occurs at cathode.

To calculate the [tex]E^o_{cell}[/tex] of the reaction, we use the equation:

[tex]E^o_{cell}=E^o_{cathode}-E^o_{anode}[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]E^o_{cell}=1.78-(0.803)=0.977V[/tex]

To calculate the EMF of the cell, we use the Nernst equation, which is:

[tex]E_{cell}=E^o_{cell}-\frac{2.303RT}{nF}\log \frac{[Ag^{+}]^2}{[H^{+}]^2[H_2O_2]}[/tex]

where,

[tex]E_{cell}[/tex] = electrode potential of the cell = ?V

[tex]E^o_{cell}[/tex] = standard electrode potential of the cell = +0.977 V

R = Gas constant = 8.314 J/K mol

T = temperature = 279 K

F = Faraday's constant = 96500 C

n = number of electrons exchanged = 2

[tex][Ag^{+}]=0.559M[/tex]

[tex][H^{+}]=0.00393M[/tex]

[tex][H_2O_2]=0.863M[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]E_{cell}=0.977-\frac{2.303\times 8.314\times 279}{2\times 96500}\times \log(\frac{(0.559)^2}{(0.00393)^2\times (0.863)})\\\\E_{cell}=0.856V[/tex]

Hence, the potential of the given cell is 0.856 V

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico