Answer
given,
time of disk stayed a loft = 16.7 sec
height reached = 18.4 m
mass = 72 kg
now work done is equal to change in potential energy
[tex]W = - (U_f - U_i)[/tex]
[tex]W = - (mgh - 0)[/tex]
[tex]W = - (72\times (-9.8) \times 18.4)[/tex]
W = 12983.04 J
Positive sign means that work is in the direction of motion.
[tex]Power = \dfrac{Work\ done}{time}[/tex]
[tex]Power = \dfrac{W}{t}[/tex]
[tex]Power = \dfrac{12983.04}{16.7}[/tex]
P = 777.42 Watts