Suppose you deposited $5,000 in a bank account that pays 5.25% with daily compounding based on a 360-day year. How much would be in the account after 8 months, assuming each month has 30 days?
a. $5994.28
b. $5178.09
c. $5436.99
d. $6294.00
e. $5708.84

Respuesta :

Answer:

b. $5178.09

Explanation:

Use future value (FV) formula;

FV = PV(1+r)^t

PV = Initial deposit =$5,000

r= daily interest rate in this case = 5.25%/360 = 0.014583% or 0.00014583 as a decimal.

t= total duration of investment(# of days in this case) = 8*30 =240 days

Next, plug in the numbers into the formula;

FV = 5,000 * (1+0.00014583)^240

FV =5,000* 1.035616238

FV = 5,178.0812

Therefore, the account will have 5,178.09 after 8 months.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico