Respuesta :

Answer:

you want to get the cost per ounce, and the lowest value will be the be the best deal. to do this divide the cost by the weight to the the cost per ounce

Answer:

Cereal D gives the best value

Step-by-step explanation:

To solve this, you need to either find the rate of ounces per dollar, or dollars per ounce, it doesn't really matter.

I'm going to do ounces per dollar. Divide all of the ounces by their cost:

15 ÷ 1.85 = 8.11 ounces per dollar

16 ÷ 2.24 = 7.14 ounces per dollar

18 ÷ 2.34 = 7.69 ounces per dollar

26 ÷ 2.86 = 9.09 ounces per dollar

30 ÷ 3.60 = 8.33 ounces per dollar

The best value is the one with the most amount of ounces per dollar, so cereal D is the best one to buy.

ACCESS MORE