Respuesta :
Answer:0.318 revolutions
Explanation:
Given
Initially Propeller is at rest i.e. [tex]\omega _0=0 rad/s[/tex]
after [tex]t=10 s[/tex]
[tex]\omega =10 rad/s[/tex]
using [tex]\omega =\omega _0+\alpha t[/tex]
[tex]10=0+\alpha \cdot 10[/tex]
[tex]\alpha =1 rad/s^2[/tex]
Revolutions turned in 2 s
[tex]\theta =\omega _0t+\frac{\alpha t^2}{2}[/tex]
[tex]\theta =0+\frac{1\times 2^2}{2}[/tex]
[tex]\theta =2 rad[/tex]
To get revolution [tex]\frac{\theta }{2\pi }[/tex]
=[tex]\frac{2}{2\pi}=0.318\ revolutions[/tex]
Answer: The propeller has rotated 5 revolutions
Explanation:
Number of revolutions = angular velocity/ time
Given:
Angular velocity=10rad/s
Time=2seconds
Number of revolutions = 10/2= 5 revolutions.