Answer:
0.0200 mol L⁻¹
Explanation:
M²⁺(aq) + 2L(aq) → ML₂²⁺(aq)
keq = [ML₂²⁺] / [M²⁺]
Because the mixture volume is (10+10) 20 mL, the concentrations of the species at the beginning of the reaction are:
M²⁺ ⇒ 0.100 M * 10mL/20mL = 0.05 M M²⁺
L ⇒ 0.100 M * 10mL/20mL = 0.05 M L
ML₂²⁺ ⇒ 0.100 M * 10mL/20mL = 0.05 M ML₂²⁺
If at equilibrium the concentration of L is 0.01 M, it means that the moles of L that reacted are:
0.05 M * 0.02 L - 0.01 M * 0.02 L = 8x10⁻⁴ mol L
Now we convert the moles of L into moles of ML₂²⁺
8x10⁻⁴ mol L * (1mol ML₂²⁺ / 2mol L) = 4x10⁻⁴ mol ML₂²⁺
Finally we divide the moles by the volume in order to calculate the concentration:
4x10⁻⁴ mol ML₂²⁺ / 0.020 L = 0.02 M = 0.02 mol L⁻¹