ceci40
ceci40 ceci40
  • 19-11-2019
  • Mathematics
contestada

Does anyone know how to do this who can pls explain it to me?

Does anyone know how to do this who can pls explain it to me class=

Respuesta :

jitumahi90 jitumahi90
  • 23-11-2019

Answer:

The unit rate is $8.89 /ft².

Step-by-step explanation:

Given:

$160 for 18ft².

So, by dividing with 18

[tex]\frac{160}{18}[/tex] we get [tex]8.888[/tex].

Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.

Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².

Answer Link

Otras preguntas

why is 743 a prime number
Search results for "2.3 times 6.9 and complete the problem 6.9 divided by 2.3! Answer the question: did you notice anything that connect these two problems?"
Similarities between dance drama and other forms of drama
What mass of water will fill a tank that is 100.0 cm long, 50.0 cm wide, and 30.0 cm high? Express the answer in grams.
How do you simplify 8 to the -2 power
An input of energy is required to maintain the complexity of living systems. T/F? please explain
Are pansies monocots or dicots?
Which rational number is greater? — 0.76 or 0.76? And why?
Basic. Is to luxurious as common is to
AB←→ is perpendicular to CD←→. How many 90° angles are formed by the intersection?