Respuesta :

It costs 0.29 per ounce

5.22/18

For this case we look for the unit cost of an ounce of cereal, then:

x: Let the variable representing the unit cost of the ounce of cereal.

We have to:[tex]x = \frac {5.22} {18} \frac {dollars} {ounce} = 0.29 \frac {dollars} {ounce}[/tex]

Thus, each ounce of cereal costs 0.29 dollars.

Answer:

Each ounce of cereal costs 0.29 dollars.

ACCESS MORE