Answer:
B) $617,000
Explanation:
Issuance capital of 500,000 shall remain constant. Out of the current year net earnings 25000 we are paying 2000 as dividend so, that adds to the owners equity = 23000.
Total liabilities = total assets = 500000 + 23000 + 94000 = 617000