Answer:
C. $17.25 million
Explanation:
In case of an acquisition, the assets are valued at their fair value and we will also include all unrecorded liabilities. Goodwill will be the excess payment over the net assets of the company. Excess fair value of land means that assets would increase by that amount to arrive at their fair value. Also, We have to include unrecorded liabilities in the total liabilities
Net Assets = Fair value of assets - Total liabilities
Or, Net Assets = (Book value of assets + Excess Fair value of land) - (Book value of liabilities + unrecorded liabilities)
Or, Net Assets = ($261 million + $3 million) - ($172.50 million + $6.75 million) = $84.75 million
Amount paid to acquire = $102 million
Goodwill = $102 million - $84.75 million = $17.25 million