ArtemF
ArtemF ArtemF
  • 18-11-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs. Wise bought 3 lb of apples at $4 per lb. The following day
there was 20% discount so she bought another 5 lb. What was
the average price for all apples she bought?

Respuesta :

oliviagreen315
oliviagreen315 oliviagreen315
  • 18-11-2019

Answer:

$3.50/lb

Step-by-step explanation:

p=(3*4+5*4(100-20)/100/8

p=(12+16)/8

p=$3.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

which areas were obtained after the revolutionary war?
why are fossils of clams more numerous than those if the worms or cnidarians ?
Which is the correct solution set for 4x^2 +4x -3 = 0? (1) {2,-3}(2) {1/2, -3} (3) {1,2}(4) {1/2, -3/2}
factoring, x squared +x-6?
What Is the Connection Between Sulfuric Acid and Hydrochloric Acid?
list the 6 characteristics of american economy and explain how they help the economy grow
If 5x^2 - 15x = 0 and x ≠ 0, find the value of x. (A) -10 (B) -3 (C) 10 (D) 5 (E) 3
Could you tell me what Are Spores?
The resultant resistance of two resistance wires in series combination is 108 ohm and in parallel combination is 24 ohm. find the value of individual resistance
What is the simplified answer to the problem 9+5r-9r??