johnny went to an apple farm to pick some apples. The admission to get in was $5.00 and the apples cost $0.75 per pound.

a) which equation represents the cost (in dollars) of going to the farm and picking X pounds of apples? Explain
y= 5x + 0.75 y= 0.75x + 5


B) Graph the equation you choose in part a.

Respuesta :

Answer:

y=0.75x+5

Step-by-step explanation:

It would be this equation because you start at 5, which is the y-intercept, then you add 0.75 for every pound of apples. So on a graph you would start at 5 on the y-line then go up by 0.75

The equation and its graph is required.

The equation is [tex]y=0.75x+5[/tex].

The graph is attached below.

Let the number of apples be [tex]x[/tex]

and [tex]y[/tex] be the total cost.

The cost of one apple is $0.75

Cost of admission is $5.00

The total cost will be

[tex]y=0.75x+5[/tex]

Let us find two points of the equation

[tex]x=0[/tex]

[tex]y=5[/tex]

[tex]y=0[/tex]

[tex]x=\dfrac{-5}{0.75}\\\Rightarrow x=-6.667[/tex]

The points are [tex](0,5)[/tex] and [tex](-6.667,0)[/tex]

Join the two points and the graph is made.

Learn more:

https://brainly.com/question/16150835?referrer=searchResults

https://brainly.com/question/19847838?referrer=searchResults

Ver imagen boffeemadrid
ACCESS MORE