Answer:
Company C
Step-by-step explanation:
The first thing you want to find is called the unit price. So, in order to do that, you will have to divide the price by units. Let's start with company A. 34.20 divided by 12 = $2.85. So, that is the price for 1 eagle. Next, you divide 42.45 by 15, which equals $2.83. Finally, 45.12 divided by 16 = 2.83. So, what I did was put them in a chart like organization as shown below.
A = 2.85
B = 2.83
C = 2.82
The best price would be the one that is cheapest. So, Company C is the best buy because it is the cheapest per one eagle. Hope this helped!