Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

melaine purchased some packages of pencils for $1.60. If each package cost $0.80, how many package did melanie purchase?

Respuesta :

bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8×2=16 all u do now is add a decimal between 1 and 6

so 1.60$

Answer Link
max6701321 max6701321
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

1.60 can be divided over .80 2 times meaning there are 2 sets of .80 in 1.60

Answer Link

Otras preguntas

what particular point/s caught your attention the most in the passage?​
Aidan has been offered a job to paint the outside of a barn. If one gallon costs $35 and covers 550 square feet. How much will it cost to paint the barn with on
Can anyone please help me pass this test? Most of my code is correct, but it fails Test 5.
Identify a metal from the following (1) Sulphur (2) Boron (3) Silicon (4) Sodium
HELLPPP PLEASE. 50PTS ITS URGENT Ella wants to construct an electrochemical cell using the following materials : 1.Salt water (as electrolyte) 2.Copper strip 3
Can anyone teach plsssss........................ Given that PR= 17cm and SR= 6cm.Find the length, in cm of TS. ​
A metalworker has a metal alloy that is 15% copper and another aloy that is 60% copper. How many kilograms of each alloy should the metalworker combine to creat
Please help. Will give brainliest!!!
Why do we need brazillion rainforeset pleease help
My grandparents have four grandchildren. The product of the ages of the four grandchildren is 67 184. The youngest grandchild is younger than 10, and is also 3