Assume a scuba diver is working at a depth where the total pressure is 5.0 atm (about 50 m below the surface). What mole fraction of oxygen is necessary in order for the partial pressure of oxygen in the gas mixture the diver breathes to be 0.300 atm?

Respuesta :

Answer: 0.060

Explanation:

According to the Dalton's Law, the partial pressure exerted by component 'i' in a gas mixture is equal to the product of the mole fraction of the component and the total pressure.

[tex]p_i=X_i\times p[/tex]

where [tex]p_i[/tex] = partial pressure of gas = 0.300 atm

[tex]X_i[/tex] = mole fraction of the component = ?

p = total pressure = 5.0 atm

Putting in the values we get:

[tex]0.300=X_i\times 5.0[/tex]

[tex]X_i=\frac{0.300}{5.0}=0.060[/tex]

Thus mole fraction of oxygen is necessary in order for the partial pressure of oxygen in the gas mixture the diver breathes to be 0.300 atm is 0.060.

ACCESS MORE
EDU ACCESS