Respuesta :

Answer:

[tex]-11 m/s^2[/tex]

Explanation:

The motion of the car is a uniformly accelerated motion, so we can find the acceleration by using the suvat equation:

[tex]v=u+at[/tex]

where

v is the final velocity

u is the initial velocity

a is the acceleration

t is the time

For the car in this problem:

u = 26.4 m/s

v = 0 (the car comes to a stop)

t = 2.4 s

Solving for a, we find the acceleration:

[tex]a=\frac{0-26.4}{2.4}=-11 m/s^2[/tex]

And the negative sign means the acceleration is opposite to the direction of motion.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico