Answer:
[tex]350m^3/s[/tex]and [tex]1050m^3/s[/tex]
Explanation:
We have here two cases.
So for the first case the conditions are: River 5m higher than channel
Discharge is given by,
[tex]q=kiA\\q=k\frac{h}{L}A\\q=7\frac{5}{1000}(1000*10)\\q=350m^3/day[/tex]
For the second case the conditions are: River 15m higher than channel,
Discharge is given by
[tex]q=k\frac{h}{L}A\\q=7\frac{15}{1000}(1000*10)\\q=1050m^3/day[/tex]